Ameriku zaplavila nová droga. Dělá z lidí zombies

Léčba závislostí je aktuálním tématem opět i v Americe, kde se v posledních letech výrazně podařilo snížit výskyt návykových látek na pouličních trzích. Závislost na drogách nyní nabírá zcela jiných obrátek, do hry se totiž dostává nová droga, která je horší než mnohé ty, které známe z dřívějších let. Takzvaný „tranq” je kombinací xylazinu a fentanylu čili veterinárního přípravku užívaného k uspávání koní s opiátem. Což je spojení, jež z lidí dělá doslova zombies, jak ukazují poslední průzkumy amerických médií. 

Lidé začínají hnít zaživa

Tranq je vysoce rizikovou drogou, na kterou upozorňují nejen americká média. Při dlouhodobém užívání totiž může být vysoce rizikovou drogou, která vede k uhnívání člověka zaživa. Novodobá návyková látka totiž způsobuje odumírání tkání, což způsobuje díry po celém těle nejen v místě vpichu. Nekrotizující léze čili hnijící ložiska je nutné ve výsledku amputovat, pokud napadnou některou z končetin.

Při dlouhodobém používání drogy se tak probouzíte s dírami nacházejícími se různě na kůži. Dělají se prakticky všude a ani při včasném zásahu záchranářů není člověku pomoci. Velmi často ani včasné ošetření nedokáže předcházet tomu nejčernějšímu scénáři. 

Levnější a účinnější droga = nová atraktivní závislost

Z pohledu amerických médií je tranq novou drogou, která je pro závislé velmi atraktivní. Důvod je prostý – v porovnání s heroinem nebo podobnou návykovou látkou je totiž levnější a také velmi účinnější. Ostatně i proto se prakticky raketově šíří nejen pobřežím Spojených států, ale také Portorikem. 

Podle všeho se může vznikem a průnikem této drogy změnit historie nejsmrtonosnějších pouličních drog, se kterými jsme se doposud setkávali. Uživatelé drogy se jinými slovy stávají živými mrtvolami, ostatně i proto se z látky stává vysoce sledovaná návyková složka, jejíž součásti chtějí mít státy co nejrychleji pod kontrolou.

Podobné články