Češi a investice v roce 2017

Minulý rok byl jedním z nejpříznivějších pro českou ekonomiku a zdá se, že to dobře reflektovali i čeští investoři. Globální ekonomická krize je už definitivně za námi a prozatím to nevypadá, že by se nějaká další podobná v blízké budoucnosti rýsovala.

Finanční situace Čechů se začala obracet razantně k lepšímu. Faktory jako nevídaně nízká nezaměstnanost, rychle rostoucí průměrná mzda a zvyšující se inflace Čechům ukázaly, že je pro ně výhodnější ukládat peníze i jinam než na obyčejné či spořicí bankovní účty.

Za poslední tři roky se čeští investoři přestali chovat nezdravě obezřetně a svou lepšící se finanční situaci začali plně využívat – v ČR vzrostly investice do akciových i dluhopisových fondů, do nemovitostí i do komodit. Celkový objem investic do fondů je v současné době na své historicky nejvyšší úrovni.

Jak investují Češi?

V domácích i zahraničních fondech je aktuálně v Česku zainvestováno více než 455 miliard korun. Podle statistik investuje už každý sedmý Čech. Ti z nich, kteří investují pravidelně, si většinou každý měsíc ukládají 500 – 2000 korun. Při pohledu na jednorázové investice vidíme, že Češi nejčastěji uloží mezi deseti a sto tisíci korunami.

Češi přitom velmi dbají na důvěryhodnost zvolených fondů. To je výborná zpráva. Trochu problematické může být snad jen to, že kvalitu fondu posuzují nejčastěji pocitově a na základě vlastních dojmů.

Lepší by bylo opravdu si ověřit všechna čísla a tvrdá fakta, prostudovat dostupné recenze fondů a v ideálním případě taky vést diskuzi s odborníky na investice. Pozor je nutné si dát hlavně na všemožná investiční letadla.

DRFG: Češi jsou v investicích konzervativní

V oblasti podílových fondů jsou čeští investoři velmi konzervativní. Mnoho z nich dává přednost hlavně dluhopisům. Výnosy z dluhopisů jsou však momentálně díky nízkým úrokovým sazbám na svých dlouhodobých minimech.

Investiční skupina DRFG (David Rusňák Family Group) na typicky české opatrné klienty přímo cílí. „Naše produkty jsou často zaměřeny na ty klienty, kteří chtějí určitě porazit inflaci a k tomu si navíc vydělat další 2-3 % nad ní,“ vysvětluje za DRFG David Rusňák.

Sledujte aktuality od společnosti DRFG: http://drfg-aktuality.cz/

Fondy DRFG se proto programově vyhýbají různých volatilním instrumentům a také akciím. Jejich cílem je stabilní výnos a velmi nízká míra rizika.

Jejich DRFG UCITS Bond Fund je investiční dluhopisový fond, který investuje převážně do korporátních dluhopisů s vysokou kredibilitou a také do dluhopisů EU bank. DRFG AIF Real Estate Fund je zase investiční nemovitostní fond, který se zaměřuje na přímou držbu komerčních nemovitostí na území České republiky. Výnosy obou fondů se obvykle pohybují mezi 2 a 5 % ročně.

Podobné články