Demolujete? Pozor na azbest

Návodů, jak postupovat při demoličních pracích je na internetu celá spousta. Zatímco někdo se zarytě domnívá, že nejlepší a nejsnazší cestou je demolice svépomocí, jiný je toho názoru, že nejvhodnější je zavolat odbornou firmu, která se následně postará i o likvidaci odpadu. Přikláníme se k druhému zmíněnému, a to z jednoho prostého důvodu – profesionální firma ví, jak postupovat, pokud se na území demolice objeví azbest. 

Co je to azbest?

Azbest je materiál, který se dříve používal s velkou radostí. Tomu se ostatně nemůžeme divit, protože disponoval celou spoustou pozitivních vlastností. Bohužel se po nějaké době zjistilo, že je zdraví škodlivý. Dokáže se nám dostat až do plic, kde způsobuje obrovskou neplechu a zakládá nám na řadu nebezpečných onemocnění. Proto se rázem dostal na seznam zakázaných materiálů. 

A i když se tímto krokem zamezilo jeho dalšímu používání, nedošlo ke zbourání všech staveb, jež byly z azbestu postaveny. A možná se vám některý z takových objektů dostal do majetku. Třeba jste v nedávné době zakoupili stáj pro zvířata nebo nějakou boudu či obytný domeček stojící za městem. 

Při likvidaci budov z azbestu se postupuje jinak

Jelikož mluvíme o nebezpečné látce, která může způsobit nemilé zdravotní problémy, je důležité, aby se s ním pracovalo s velkou opatrností. Při zjištění, že se azbest opravdu nachází v budovách bourajících budov se na pomoc zavolají odborníci, kteří vědí, jak postupovat. Není to jednoduchá likvidace nebo běžné drcení suti.

Pokud máte podezření, že se azbest nachází ve zdech vašeho rodinného domu, který chcete zbourat, je dobré se obrátit na stavební úřad, který vám dotaz zodpoví. Jestliže by došlo k odhalení nebezpečné látky, mohl by nastat problém při bourání objektu. Ne všechny budovy obsahující azbest se mohou zbourat. V praxi se často zastaví u eternitových střech.

Podobné články