Investice do dluhopisů: dobrá investice, nebo velký risk?

Pokud máte volné finanční prostředky a přemýšlíte, kam je investovat, aby nejen neztratily svou hodnotu, ale navíc i vydělávaly, pak se nabízí možnost investice do dluhopisů. Jedná se však o dobré řešení? Proč raději neuložit peníze na účet a mít takzvaně jistotu? A na co si dát pozor? Na to se podíváme v dnešním článku.

Co jsou to dluhopisy?

Dluhopisy jsou cenné papíry, které si investor zakoupí od emitenta, a které mu garantují pravidelný výnos. Jednoduše řečeno, investor zapůjčí emitentovi, tedy většinou nějakému majiteli firmy, peníze, které jsou zajištěny právě tímto cenným papírem. Za tuto svou službu investor obdrží zpět v předem stanoveném čase nejen svou původní částku, ale i finanční výnos, takzvaný kupón. Tento finanční výnos je znám předem a bývá poměrně vysoký. Například dluhopisy od firmy Uniprospe.eu, které jsou splatné v prosinci 2022, nabízí výnos 9,5 %, což už je dobrá investice.

Proč volit dluhopisy namísto uložení peněz na účet?

Na tuto otázku jsme v podstatě odpověděli výše. Hlavním rozdílem mezi dluhopisy a uložením peněž na účtu je výnos. Zhodnocení finančních prostředků na běžných a spořicích účtech je oproti dluhopisům zanedbatelné. A navíc je ovlivněno inflací.

Na co si dát při koupi dluhopisů pozor?

Investovat do dluhopisů můžete jak do státních, tak do korporátních. Státní dluhopisy jsou bezpečnější, jelikož jsou více jištěné, mají ale nižší výnos, obvykle kolem 3 procent. Korporátní dluhopisy nabízejí vyšší výnos, ale zase jsou rizikovější. Před investicí do korporátních dluhopisů je proto třeba důkladně prověřit emitenta a zajímat se o jeho budoucnost. Mělo by se jednat o firmu, která má dobré vyhlídky a jen tak nezkrachuje. Právě výše zmíněná firma Uniprospe může být vhodným subjektem, protože se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik. A likvidace znečištění přírody odpadními plasty má rozhodně budoucnost.

Pokud tedy shrneme všechna pro a proti, investice do dluhopisů se rozhodně vyplatí. Jen je třeba, stejně jako u všeho, jednat s rozmyslem.

Podobné články