Jak nás chrání jednorázové rukavice a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

V mnoha provozech jsou jednorázové rukavice běžnou součástí výbavy zaměstnanců. Jakou funkci tyto ochranné prostředky mají a jaký je mezi nimi rozdíl?

Ochranné pomůcky, které nelze nahradit

Latexové rukavice, ale i nitrilové rukavice nebo další pomůcky k ochraně rukou, nám pomáhají při mnoha situacích. Pro jejich fyzikální vlastnosti je nutné, aby disponovaly pevností v tahu, a také odolností proti oděru a propíchnutí. Každý typ rukavic má pak navíc ještě specifické vlastnosti. Jaké to jsou? 

Latexové rukavice jsou pohodlné

Snad nejpohodlnější je nošení latexových rukavic. Jejich povrch je mírně klouzavý, což se hodí zejména ve zdravotnictví nebo v průmyslových provozech. Nekloužou ale tolik, jako vinylové rukavice a úchop předmětů je tak mnohem snazší. 

Nitrilové rukavice jsou odolné vůči chemikáliím

Pokud potřebujete během své práce manipulovat s chemickými prostředky, jsou nitrilové rukavice jasnou volbou. veškeré čisticí a úklidové práce se proto realizují právě v těchto odolných rukavicích. Také v případě, kdy v povolání pracujete s chemickými sloučeninami, se hodí chránit si pokožku pomocí nitrilových rukavic. Mimo jiné je také nitril bezpečný i pro alergiky. Máte-li alergii na latex, jsou skvělou volbou i pro každodenní používání. 

Vinylové rukavice jsou levné

Snad nejekonomičtější variantu představují rukavice vinylové. PVC je zde použit zcela právem, jelikož se jedná o odolný materiál, který nepropustí vodní substance. Bohužel ale mají vinylové rukavice jednu nevýhodu. Při jejich namočení jsou poměrně dost kluzké, proto je úchop v těchto rukavicích poměrně nejistý. Při potřebě precizní práce je proto vhodnější zvolit jiný druh rukavic. Vinylové rukavice se hodí pro méně náročný úklid, nebo také pro běžnou údržbu pracovního prostoru. 

Rukavice dále mohou být pudrované. Proč se vlastně pudr přidává? Jednoduše pro jistotu pevnějšího úchopu v rukavicích. Pudr je také vhodný pro lidi s citlivou pokožkou.

Podobné články