Jak se dnes lepí tapety do bytu?

V dřívějších dobách bylo prakticky nutné si na nalepení tapet pozvat odborníky. Tedy aspoň v případě, kdy jste si přáli, aby výsledek nějak vypadal. Dnes je však situace jiná. Už žádné nanášení lepidla přímo na tapetu a pak náročná manipulace.

Jak se lepí tapety? Záleží na tom, jaký typ si vyberete. Tapeta může být klasická papírová, vliesová, případně samolepicí.

Papírové tapety jsou nejsložitější na aplikaci

Papírové tapety, stejně jako ty vinylové, vyžadují přípravu podkladu. Podklad musí být rovný, pevný, suchý a lehce savý. Na aplikaci jsou nejnáročnější, protože vyžadují postup ještě hezky postaru – lepidlo se nanáší na rubovou stranu tapety po celé ploše. Tapeta se nechá provlhnout (papírová 2-3 minuty, vinylová 4-5 minut) a pak se shora dolů přitlačuje na zeď. Zase tak složité to není, přesto existují jednodušší metody.

Vliesové tapety se lepí téměř samy

Příkladem tapet jednodušších na aplikaci jsou vliesové tapety na zeď. U těch už se nenanáší lepidlo na tapetu, nýbrž přímo na zeď. Nanášení na zeď je značně jednodušší, manipulace s tapetou je pak snazší. I u vliesových tapet je samozřejmě vhodné upravit podklad, aby byl rovný a suchý.

Úplně nejjednodušší jsou samolepicí tapety

Výbornou vychytávkou jsou také samolepicí tapety a fototapety. Nejsou určeny pouze na zdi, můžete jimi ozdobit dveře, posuvné dveře, skříně, a dokonce i podlahy. Z takové tapety stačí jen sundat zadní stranu a nalepíte ji jako klasickou velkou samolepku.

Ať už lepíte jakékoliv tapety, vždycky je dobré si předem nachystat jednotlivé pásy, vše si pečlivě proměřit a zajistit vhodnou teplotu. Tapetování je dobré provádět při pokojové teplotě cca od 18 do 20 °C, není dobré nadměrně topit, ani větrat. Zkuste se také vyhnout tapetování za velmi horkých dnů, jaké jsou nyní v létě.

Další praktické rady o tapetování a široký výběr tapet najdete přímo na webu Tapeta-dekorace.cz.

Podobné články