Správná teplota na pracovišti je stále téma. Jaká by měla ideálně být?

V posledních měsících čelí BOZP mnoha změnám, na což ostatně zavčasu upozorňuje společnost Extéria, přední poradenská společnost v této branži. Posledně se změny týkaly úpravy ideální teploty na pracovištích, k čemuž došlo vlivem zdražování elektřiny a plynu. Sice se konečně očekává příval teplejšího období, bohužel teploty se budou i nadále pohybovat dosti nízko. A tak si pojďme říct, jak by taková správná teplota na pracovišti měla vypadat. 

Nejvíce diskutované téma

V současné době patří správná teplota na pracovišti k nejdiskutovanějšímu tématu, se kterým se setkáváme. Spadá do bezpečnosti práce a její posouzení je důležité proto, aby se odhadlo či řeklo, zdali se práce nevykonává v takzvaném teplotním riziku. 

V praxi to vypadá tak, že takzvanou přípustnou teplotu stanoví vládní nařízení, které se bezpečnosti práce týká. Stanoví se konkrétní podmínky ochrany zdraví při práci a zaměstnavatelé se poté budou odvíjet od stanovené tabulky, v níž jsou definovány pracovní třídy, přípustné hodnoty a další. Dle svého uvážení se jimi zaměstnavatel řídí. 

Co říkají tabulky?

Tabulky, které jsou vládou schválené, jsou velmi obsáhlé a rozsáhlé. Pro příklad ale můžeme zmínit například práci vsedě vykonávanou s minimální celotělovou aktivitou – ta se musí vykonávat minimálně při dvaceti stupních Celsia. Pokud je práce především vsedě, ale s vykonáváním lehké manuální práce rukou a podpaží, v takovém případě se teplota musí minimálně rovnat osmnácti stupňům. 

Pokud fungujete při práci vstoje, kdy se trvale zapojují obě horní končetiny, minimální teplota začíná na deseti stupních Celsia.

Žádná zima, žádné horko

Cílem je najít ideální a optimální teplotu. Nadměrná zima, ale také nadměrné horko nejsou povoleny, jelikož mají negativní vliv na výkon i na práci jako takovou.

Podobné články