Vidět a být viděn, základní pravidlo silnic

Situace, kdy za ztížené viditelnosti na okraji vozovky zahlédnete chodce na poslední chvíli, je pro každého automobilistu zlým snem. Naštěstí už je dnes zákonem nařízeno, že osoby jdoucí po kraji silnice musí být označeny reflexním prvkem, který mnohonásobně zvyšuje bezpečnost procházejících i řidičů.

Materiál, který vás zviditelní na vzdálenost 200 m

Reflexní materiály dokáží odrážet světlo do vzdálenosti 200 m. Vyhraňuje to přesnou dobu potřebnou k tomu, aby šofér vyhodnotil náhlou událost, přibrzdil a s přehledem se překážce vyhnul. Pokud to srovnáte s bílou barvou, zahlédne ji motorista teprve v 55 m, což značně přidává na nebezpečnosti celé situace. V tmavém oblečení je každý na vozovce téměř neviditelný a k nejčastějším kolizím dochází především s motorkáři, kteří se vám znenadání objeví před nárazníkem. Pokud máte právě takového moto nadšence doma, buďte tím zodpovědným vy a do výbavy mu jednu reflexní vestu přibalte. Nutnost být vidět musí být pro každého chodce, cyklistu i motorkáře naprostou samozřejmostí.

Reflexní prvky pro malé školáky

Reflexní vesty mají široké využití. Na podzim a v zimě, kdy je viditelnost ovlivněna zkráceným dnem i zataženou oblohou, je nutné pomyslet na ty nejmenší, kteří se vrací ze školy. Pokud přecházejí přechody pro chodce nebo jsou nuceni jít část cesty u okraje vozovky, nesmí jim v aktovce chybět reflexní vesta potištěná originálními postavičkami, které se dětem zalíbí na první pohled. V tomto období oceníte i reflexní obojky pro své domácí mazlíčky, kteří se vám již při večerních procházkách neztratí z dohledu. Altima reflexní vesty jsou zároveň hojně užívány v oboru stavebnictví nebo průmyslových provozech.

Společnost Altima, stálý dodavatel reflexních prvků na trhu, dbá především na to, aby si všichni účastníci silničního provozu uvědomovali důležitost své vlastní ochrany. Neopomeňte proto ani vy své nejbližší dostatečně poučit o základních pravidlech při přecházení vozovky i chůzi podél ní. Možností, jak se zvýraznit, je v nabídce nespočet – od nažehlovaček přes vesty až ke klasickým páskám na ruku.

Podobné články