I za úsporná opatření můžete ušetřit. Stačí využít některou z dotací

Úsporná opatření jsou jednoznačně možností, jak ušetřit na energiích, jejichž cena se prakticky každým dnem zvyšuje. V případě, že se rozhodnete pořídit si například tepelné čerpadlo, vyměnit kotel nebo zateplit dům nemusíte svůj rodinný rozpočet tolik „ždímat”, protože existuje cesta dotační. Na mnoho úsporných opatření totiž můžete získat finanční příspěvek, stačí o něj požádat online. 

Nová zelená úsporám

Dotace na výměnu oken, dotace na novostavbu, dotace na zateplení – to všechno spadá pod dotační program Nová zelená úsporám, který funguje už několik let (v současné době už několikátá vlna). Kromě zmíněného se podporují také domácnosti, které pořizují fotovoltaické elektrárny nebo tepelná čerpadla, která jsou skvělou náhradou neekologického a neekonomického kotle. 

V rámci této dotace můžete získat finanční příspěvek až ve výši poloviny pořizovací ceny. Požádat můžete o dotaci na vícero věcí, finanční pomoc však je jen jednorázová. Podmínky jsou velmi jednoduché, obvykle stačí doplnit potřebné dokumenty a žádost se podává elektronicky. 

Co řada domácností neví je, že o dotace z programu Nová zelená úsporám můžete zažádat i zpětně. Platí na pořízení úsporných opatření, k jejichž zavedení došlo v posledních dvou letech. Pokud jste se tedy o této možnosti dozvěděli až nyní, nemusíte rovnou sklápět hlavu, ale stačí se mrknout na data pořízení úsporných opatření.

Kotlíkové dotace

Stále aktuální jsou také Kotlíkové dotace fungující velmi jednoduše – je to možnost, jak vyměnit neekologický a také neekonomický kotel za něco ekologičtějšího a zároveň také ekonomičtějšího. Kotlíkové dotace však nejsou určeny pro všechny, nýbrž jen pro takzvané nízkopříjmové domácnosti. Pokud se však do této kategorie řadíte, můžete pokrýt až 95 % nákladů souvisejících s pořízením nového kotle, respektive s výměnou starého kotle za nový.

Pokud byste chtěli požádat o tento typ dotace, možná váš kraj zrovna nic takového nenabízí. Aktuálně jsou totiž státem nabízeny krajům další peníze pro pokračování tohoto programu.

Podobné články