Nevíte, jak vyčistit koberec nebo sedačku? My ano!

Koberce bývají příjemné na dotek, vhodnou podlahovou krytinou pro alergiky, skvělým zvukovým i tepelným izolantem. Do čalouněné sedačky se zase rádi zaboříte s knihou, sklenkou vína, šálkem kávy, nebo si v ní rovnou dáte dvacet. Jak koberec, tak i čalouněný nábytek mají v moderní domácnosti své místo. Ale vyžadují pravidelnou péči. Jak by měla vypadat?

Spolu s jejich reprezentativním vzhledem je hlavní předností koberců skutečnost, že zachycují prach a jiné nečistoty. Proto jsou také vhodnou podlahovou krytinou pro alergiky. To ale neznamená, že ho zachytí jednou pro vždy. To, co zachytí, samozřejmě samo od sobě nezmizí. Proto je nutné koberce i čalouněné sedací soupravy v pravidelných intervalech vysávat a čistit. Jak na to?


 

Pravidelná očista koberce

Základem pravidelné očisty koberce je jeho vysávání (alespoň jednou týdně) výkonným vysavačem. Upozorňujeme na pojem výkonný. Právě výkon spotřebiče by měl být hlavním parametrem při jeho výběru. Rozhoduje totiž o tom, jaké nečistoty a jak rychle z krytiny vytáhne. Alergici by pak měli volit přístroje s hepa filtrem.

Suché a mokré čištění

Vysávání ale bohužel nestačí. Například se skvrnami si neporadí vůbec, nebo minimálně. Ty odstraníte ať již suchým či mokrým čištěním. Na drobné skvrny či znečištění menšího rozsahu si můžete pořídit některý z přípravků dostupných v běžné obchodní síti. Ty bývají ve formě prášků, sprejů či pěn, které se ve většině případů nanesou na skvrnu, nechají chvilku působit a poté vysají vysavačem. Postup se ale u jednotlivých přípravků může lišit, proto vždy postupujte tak, jak je uvedeno na jeho etiketě.

Profesionální čištění

Čas od času je nutné koberec vyčistit opravdu důkladně a do hloubky, tedy strojem profesionálním. Popřípadě si ho nechat od profesionálů přímo vyčistit. Například v Brně a okolí se na čištění koberců specializuje firma Simonita (čištění koberců Brno). Ta k jejich očistě používá špičkové technologie na bázi enzymů, které z krytin odstraňují i oleje a mastnotu, aniž by po sobě zanechávaly jakékoliv zbytky. Po takovémto zásahu navíc koberec zůstane i déle čistý. Stejným způsobem profíci ze Simonity přistupují i k očistě čalouněných sedacích souprav. Podrobný postup najdete na odkazu čištění sedaček Brno.

Co říci na závěr? Třeba to, že hloubkově vyčištěný koberec či sedačka vypadá i voní jako nový. A také prospívá zdraví. Tak s tím neotálejte!

Podobné články