Největší světoví pěstitelé tabáku

Odkud se vzaly ony oblíbené rostliny, jejichž listy jsou zdrojem nikotinu a bez kterých mnozí nedokáží vydržet? Tuhle a další otázky si položila už určitě řada z nás. Pro nalezení odpovědí budeme muset pátrat v historii, ale i v současnosti, abychom pochopili, co stojí za tímto fenoménem a jaká ho čeká budoucnost.

Jak to bylo dřív?

Na našem kontinentu se objevil kvůli zámořským lodím, které připlouvaly především ze Severní Ameriky. Z počátku ho oplývala řada spekulací a obav, protože znamenal krok do neznáma. Muži mu ale nakonec přišli na chuť. Obliba se šířila dál,  a to hlavně napříč vyšší společností, kde ho gentlemani kombinovali s kvalitním bourbonem nebo whiskey. Důvodem, proč tyto výrobky byly dlouho výsadou intelektuálů a bohatší vrstvy, byla jejich špatná dostupnost. Ženy začaly s konzumací až v minulém století, kdy se tabákový výrobek v ruce stal symbolem revoluce a ženské emancipace.

Z Ameriky do Asie a Afriky

V současnosti ho nenajdeme pouze v Americe, ale po celém světě. Celkově je to 117 zemí s 33 miliony pěstitelů na ploše 5,14 milionů hektarů. Taková pole najdeme dokonce i u našich sousedů Němců, Slováků i Poláků. Do roku 1994 jsme mohli najít tabákové pole i u nás. Mezi největší pěstitele už ale Spojené státy nepatří. V současnosti najdeme ta největší pole v Číně, Indii, Brazílii nebo afrických zemích, jako jsou Kamerun, Malawi nebo Zimbabwe.

Nejistá budoucnost

Pokud se zaměříme na budoucnost, tak zjistíme že, zájem o klasické produkty klesá. A to zejména na úkor moderních elektronických alternativ, které jsou méně škodlivé pro uživatele i pro okolí. Výzkumníci přišli s novou alternativou zařízení, která tabák pro uvolňování žádaného nikotinu pouze zahřívá. Díky tomu tak nedochází k procesu hoření, který je běžně zodpovědný za uvolňování škodlivin jako jsou:

  1. oxid uhelnatý,
  2. dehet.

 

K velmi oblíbeným zařízením patří PULZE. A to zejména díky snadnému nabíjení a dlouhé výdrži baterky. PULZE za vás také vyřeší problémy, vyplývající z klasického užívání jako jsou:

  • žloutnutí zubů, 
  • škrábání v krku 
  • nežádoucí zápach oblečení.

Autor: Elena Gotfried

Podobné články