Závislost na lécích postihuje stále větší množství jedinců

Začali jste pravidelně konzumovat prášky na bolesti hlavy prakticky ihned v okamžiku, kdy vás v hlavě trochu zabolí? Nebo jste pomocí pilulek původně předepsaných lékařem začali zahánět nespavost, která se velkou měrou podílí na vašem nespokojeném a věčně unaveném životě? Dávejte si pozor na to, abyste se neoctli na hranici závislosti. Právě závislost na lécích je totiž jednou z nejčastěji se objevovaných a projevovaných. 

Dobrý sluha, zlý pán

Domnívat se, že v současném světě bojujeme pouze se závislostí na drogách je mylné. Do hry nám vstupuje mnoho dalších věcí, na kterých si můžeme vypěstovat závislost. Na mysli máme hlavně práci, ale také zmiňované pilulky a prášky, které se na první pohled jeví jako dobrý sluha, ve skutečnosti jsou však velmi zlým pánem. Zejména, pokud je berete jinak, než jak je napsáno v přiloženém příbalovém letáku. 

A stejně tak myslet si, že si závislosti můžeme vypracovat pouze na takových pilulkách, které jsou předepsané lékařem je taktéž mylné. Závislost si velmi rychle vypěstujeme i na volně prodejných lécích, jako jsou právě ty ulevující od bolestí hlavy a podobně. 

Po tichých krůčcích

Velkým rizikem či nebezpečím, které vyplývá ze závislosti na lécích je to, že se do našich životů vkrádá velmi, velmi postupně a potichu. Je mnohdy až překvapivé, jak potichu a plíživě se do našich životů dostane. Ve výsledku se jedná o velmi křehkou závislost, na čemž se ostatně shodují i lékaři napříč různými odvětvími. 

Mezi typické příznaky toho, jak závislost na lécích poznat, patří například naše čím dál větší tolerance pravidelné konzumace. Síla léků nám začíná stačit a my jsme nuceni navyšovat dávky, ale zároveň snižovat časovou frekvenci užívání léků. Začínáme vyhledávat léky se stále silnějším účinkem.

Podobné články