Digitální tachografy zaznamenávají důležité údaje

Tachografy patří mezi zařízení, která zaznamenávají důležité údaje, například o rychlosti. Současnost přichází s digitálním provedením přístroje, kde se zachycují informace do tachografové paměti a rovněž na řidičovu čipovou kartu.

Povinnost používání u vozidel

Současná evropská legislativa udává povinnost používat tachograf u vozidel s hmotností od 3,5 tuny. Rovněž se tato nutnost vztahuje na osoby provozující užitková vozidla N1 se soupravou, kde kompletní váha dělá více než 3,5 t. Měřidlo se v tomto případě umisťuje na tažný vůz. Pomocí zaznamenaných údajů se kontrolují časy řízení posádky, konkrétně plnění úmluvy AETR. Pokud došlo k nehodě, zpřístupní se údaje o rychlosti.

Digitální tachografy jsou v porovnání s analogovými mnohem rychlejší a čitelnější ve vyhodnocování přijatých dat. Největší výhoda? Řidičům odpadne archivování papírových pásek. Avšak nové technologie potřebují dostatek znalostí a schopnost bezchybného obsluhování. V tomto případě se musí zohledňovat i všechny právní náležitosti. Dobrá funkčnost znamená záruku správného praktického využívání.

Ověřování a servisní služby

Používání s sebou nese riziko ztráty správného fungování, ale naštěstí existuje možnost ověření a kalibrování. Podle informací od výrobců se dají tachografy parametrizovat na základě vašich přání. Například půjde o deaktivování, či naopak aktivování, nadstavbových funkcí. Můžete si nechat podsvítit displej, vyměnit díly za nové nebo repasované, odstranit závady.

Během uskutečňovaných cest vám jistě pomůže EDM Eco pro měření spotřeby paliva. Jedná se o zařízení vhodná pro vozidla opatřená řídícími jednotkami vstřikování paliva. Díky obsaženým funkcím budete znát možnosti úspor paliva a stačí jim přizpůsobit styl jízdy. Nechybí ukazatelé o ujeté vzdálenosti, celkové, okamžité a průměrné spotřebě či o době jízdy.

Podobné články