Vše o ekologické likvidaci vozidel

Máte staré vozidlo, které už nehodláte užívat? Pokud je provozu schopné, zřejmě ho nabídnete k prodeji. Pokud nikoliv, je třeba ho nechat ekologicky zlikvidovat. Co vás čeká a nemine?

Ekologickou likvidaci vozidel nařizuje zákon o odpadech. Autovraky se totiž řadí mezi nebezpečný odpad, se kterým je třeba v rámci ochrany životního prostředí nakládat podle přesně daných pravidel. Při tomto procesu navíc dochází k recyklaci materiálů automobilu.

Co je potřeba?

Pro řádné vyřízení ekologické likvidace si spolu s vrakem, který máte v plánu zlikvidovat, se musí připravit patřičné dokumenty. Spolu s vaším dokladem totožnosti se jedná o veškeré doklady od vozidla, tedy malý a velký technický průkaz. Odevzdat budete muset i klíče od vozidla, jeho SPZ. Pokud likvidujete vozidlo, které není vaše, je ještě zapotřebí plná moc podepsaná tím, kdo se vozidla zbavuje. A jedná-li se o staré vozidlo z pozůstalosti, neobejdete se ještě bez dokumentu o dědickém řízení s vlastnickým právem předávající osoby s razítkem nabytí právní moci.

10 tisíc za každé zlikvidované vozidlo

Co se samotného procesu likvidace vozidel týče, v tomto ohledu je vhodné obrátit se na firmu, která se ekologickou likvidací vozidel zabývá. Například města Liberec, Jablonec nad Nisou, Frýdlant, Turnov, Mladá Boleslav, Semily, Hrádek nad Nisou a Tanvald pokrývá společnost Ekologická likvidace vozidel Raspenava (zlikvidujauto.cz). Ta vaše vozidlo nejenže zlikviduje, ale ještě vám za to zaplatí. Na základě roku výroby, stavu vozidla a využitelnosti náhradních dílů si můžete přijít až na deset tisíc korun.

Jak to probíhá?

Až na přípravu výše zmíněných dokumentů se v podstatě nebudete muset o nic starat. Zaměstnanec firmy si pro vůz sám přijede (odtah do 100 km je zdarma), vystaví vám potvrzení o převzetí autovraku, které je zároveň potvrzením o ekologické likvidaci vozidla, které jste nuceni doložit při vyřazení vozidla z registru. Pokud máte zájem, i tento úkol můžete delegovat na firmu Ekologická likvidace vozidel Raspenava.

Podobné články