Zahradní zastřešení může mít více funkcí

Majitelé zahrad jsou často postaveni před dilema, co vůbec s takovým pozemkem dělat. Někdo si před domem vytvoří okrasnou zahradu, další člověk se rozhodně pro velký bazén, jiní naopak uzpůsobí zahradu pro své ratolesti. Toto vše je možné realizovat a zároveň k tomu vytvořit i vhodné zahradní posezení.

Jak by mělo posezení vypadat?

Posezení venku může mít celou řadu podob. Hodně samozřejmě záleží na velikosti pozemku, respektive na finančních možnostech majitele zahrady. Základem je podlaha. Na té by se příliš šetřit nemělo, je totiž dobré sedět na pevném a rovném povrchu.

Důležitý je také nábytek. Kdo nepotřebuje něco extra, může klidně koupit základní plastovou sestavu za pár tisícovek a bude spokojen. Vše ostatní je už dražší, nicméně ne za všech okolností. Některé kvalitní kousky se dají celkem levně sehnat v antikvariátech nebo na internetových aukcích.

Posledním prvkem v rámci venkovního posezení by měla být střecha. Na tu leckdo zapomíná, případně se ji snaží udělat co možná nejlevněji, třeba z nepromokavé plachty. Takovéto pokusy jsou však kontraproduktivní, jelikož málokdy vydrží fungovat déle než půl sezóny. Mnohem lepší je si prostě koupit kvalitní pergolu.

Moderní verze

Pergoly do zahrad patří již pár tisíciletí. Běžně se totiž používaly už v antice. S dnešními modely ovšem nemají mnoho společného. Jednak se už nevyrábějí pouze ze dřeva, ale také z daleko odolnějších materiálů typu hliník, jednak některé typy disponují i speciálními střechami, s nimiž lze efektivně korigovat mikroklima pod pergolou.

Střecha pro auto

Dnes je možná na zahradách běžně zahlédnout nejen pergoly, ale také přístřešky pro auto. Ty se na první pohled od pergol příliš neliší, ale určitě rozdíly tam přeci jen jsou. Ten největší tkví hlavně v rozměrech. Přístřešky na auto totiž musí být zákonitě větší než standardní pergola.

A proč si pořizovat zrovna přístřešek, a ne klasickou garáž? Přístřešek je finančně mnohem schůdnější, je daleko rychleji postaven a vozy pod ním vlivem proudícího vzduchu nekorodují. Navíc se tak člověk zbaví strachu z případných teplotních šoků.

Takovéto přístřešky, stejně jako výše zmíněné pergoly, je možné si běžně pořídit například v LK-Pergoly.cz.

Podobné články