Čemu se při výběru záclon a závěsů zásadně vyhnout?

Bytový textil, jako jsou záclony, závěsy, povlaky na polštáře nebo samotné povlečení, má vaše bydlení povznést a dodat mu na stylu. Ne vždy se to ale povede a často za tím stojí „neznalost“ základních pravidel výběru, zejména v případě záclon a závěsů. Nemusíte být bytový designér, abyste si vybrali vkusně a dobře – stačí zapamatovat si několik málo tipů.

Nekupujte barvy a vzory naslepo

Může se vám pak totiž stát, že doma zjistíte, že se vám do interiéru vůbec nehodí. Mysleli jste si, že bude odstín závěsu odpovídat barvě gauče? Byli jste si jistí, že se bude takový či onaký proužek hodit k proužku, který máte na polštáři? A ono to tak není? Hádat se nevyplácí. Nejlepší je koupit si malý vzorek vybrané látky a doma vše vyzkoušet. Pokud nemáte tuto možnost, alespoň si závěsy ze všech stran vyfoťte. Doma porovnejte, a když bude všechno ladit, do prodejny se vraťte.

Řasení je základ

A toto pravidlo platí jak pro záclony, tak pro závěsy. Pokud jste při koupi úsporní co do množství látky, oknům tím nepolichotíte – naopak, výsledek pravděpodobně nebude vypadat dobře. Doporučené řasení záclony představuje dvojnásobek šířky okna. Ještě lépe ale vypadá trojnásobek. Přesvědčte se.

Co je malé, není v tomto případě milé

O úspoře materiálu už řeč byla. Není vhodná, a to platí také pro délku záclon a závěsů. Vězte, že čím delší záclonu zvolíte, tím vypadá elegantněji. Vykrojené záclony a závěsy, jež jsou také někdy k vidění, mají už svůj boom za sebou – těm doporučujeme se vyhnout, pokud samozřejmě nemáte celý interiér laděný „tradičně“.

Vkusný je styl „tón v tónu“, ale i kontrasty

Mít obývák či jinou místnost nastrakato, to rozhodně není žádoucí. I proto někteří volí ladění barev ve stylu tón v tónu. Je to dobré řešení – můžete si být jisti, že nešlápnete vedle. Současně ale apelujeme na ty, jež se nebojí experimentovat – i kontrastní barvy totiž mohou vypadat skvěle.  Bílé stěny a černé závěsy? Proč ne! Budete-li držet linku jednoduchosti a nepřeplácanosti, výsledek bude skvostný. To samé platí při výběru povlečení, byť jsou některé modely plné abstrakce, najdou se tací, co fandí jednoduchosti, s níž vkusně doplní každý interiérový styl.

Podobné články