Kalibry snižují riziko lidské chyby při výrobě

Člověk je omylný. Každý z nás se někdy splete, ať už z důvodu neznalosti nebo nepozornosti. Někdy to nevadí, jindy chyba může zapříčinit vážné následky. Ve výrobě jde kolikrát o milimetry, a když se člověk splete při ověřování rozměrů, může být celý produkt k ničemu.

Je spousta odvětví, kde hraje roli každý milimetr, a právě v těch jsou účinnou pomocí kalibry. Tyto pomůcky však neslouží k měření, jak by mohlo z výše uvedeného vyplynout. Dokonce na nich nenajdete ani stupnici. Ony jsou schopné pouze prozradit, zda výrobek odpovídá daným rozměrům, nebo nikoliv.

Kalibr pomůže k rychlému ověření rozměrů

Kalibry mívají dvě strany – jednu dobrou a druhou zmetkovou. Ta zmetková bývá obvykle kratší, aby byla snadno rozeznatelná. Obě strany kalibru se pokusíte nasadit na výrobek. Pokud dobrá strana nasadit jde a zmetková nikoliv, je vše v naprostém pořádku a rozměry odpovídají. Jestliže nejde nasadit ani jedna, obvykle je možné výrobek dále obrábět a opravit. Jdou-li nasadit obě, jedná se o neopravitelný zmetek.

Kalibry existují v různých provedeních. Často se používají válečkové kalibry – viz https://www.kalibry.cz/kalibry/valeckove-kalibry/. Ty slouží k ověřování vnitřních průměrů. Oblíbené jsou také závitové kalibry pro ověřování rozměrů závitů.

Kde sehnat kalibry, které potřebujete?

Kalibr není nijak nastavitelný, každý kalibr je určený na jeden konkrétní rozměr. Z toho důvodu se vyplatí zejména ve velkovýrobě, kde se vyrábí více stejných výrobků. Pořizovat si kalibr kvůli vytváření jediného výrobku nemá moc smysl.

Proto se kalibrů vyrábí celá řada v různých rozměrech, a pokud zrovna neseženete ten, který sháníte, můžete si ho nechat vyrobit. Kalibry na míru vyrábí například společnost Michovský tools. Ta má však skladem takové množství kalibrů, že si mezi nimi s velkou pravděpodobností vyberete. Přesvědčte se sami přímo na https://www.kalibry.cz/.

Podobné články