Franšíza ano, nebo ne? Rozhodují finanční možnosti i intuice

Franšízové podnikání je hlavně v posledních letech velice oblíbené. Důvodem toho je fakt, že se franchisingu v České republice poměrně daří. Každým rokem se do nabídky franšízových konceptů přidávají další a další. Zatímco některé mají své kořeny v tuzemsku, jiné jsou ryze zahraničními podniky, které se chtějí rozšířit v další části světa. Pokud nad tímto způsobem podnikání uvažujete, dobře zvažte pro i proti. Franšízové podnikání opravdu není něco, do čeho se vyplácí jít po hlavě. 

Rozhodují finanční možnosti

Franšíza – ano, nebo ne? Rozhodují především finanční možnosti jedince. Každá franšíza totiž něco stojí. Je to sice v konečném důsledku levnější než zakládání nového byznysu, ale není to něco, co dostanete zcela zadarmo. 

Licenční smlouva a také know-how společnosti něco stojí. U větších společností se prvotní investice může vyšplhat do stovek tisíc, ne-li do milionů korun. U menších podniků je prvotní vklad pouze několik desítek tisíc korun. Každý franšízant musí nejdříve zvážit svou finanční situaci a teprve posléze může vybírat některou z nabízených franšíz. 

Dejte na svou intuici

Kromě financí hraje velkou roli samotná intuice. I když většina lidí není zvyklá dávat na svou intuici. Je to velká škoda, právě intuice nám totiž může říct, který franšízový koncept je pro nás ten pravý. Stačí ji jenom poslouchat. 

Při vybírání vhodné franšízy se jistě setkáte i s franšízory, kteří ne vždycky jednají férově. Intuice je to, co vám jeho nekalé záminky nebo jednání může odhalit. Vnímejte ji a dejte na ni, pokud si nebudete s nějakým franšízovým konceptem jistí. 

Franšízové koncepty si vždycky prověřujte

Co je opravdu zásadní, tak je prověřování franšízových konceptů. Žádný z nich vám dobrovolně neřekne, že se potácí v dluzích nebo že už delší dobu plave v červených číslech. Jakožto franšízant jste pro firmu spásou a chce vás nalákat, nikoli odradit. Proto předtím, než kývnete, ověřujte a prověřujte.

Podobné články