Hromosvod ano, nebo ne?

Jednou z nejdůležitějších komponent každé stavby stále je hromosvod. Bez něj je v případě úderu blesku vystavena riziku požáru.

Pojmem hromosvod (někdy se setkáte s pojmem bleskosvod) se rozumí zařízení, které je schopno prostřednictvím umělé vodivé cesty přijmout a svést bleskový výboj do země. Budovy tak chrání jak před tepelnými, tak i mechanickými účinky blesku.

Bez hromosvodu? Raději ne!

Následky úderu blesku na nemovitosti bez hromosvodu mohou být značné. Výboj může způsobit nejenom požár definitivně vyřadit z provozu veškerá elektronická zařízení, ale také může zranit, či přímo usmrtit obyvatele domu.

Co říká zákon?

I přesto, že podle zákona rodinné domy hromosvodem být vybaveny nemusí, v některých případech je vhodné do něj investovat. Jedná se například o budovy, které převyšují své okolí, například výškové domy, stavby s krytinou ze dřeva, postavené ze vznětlivých materiálů, popřípadě objekty, v nichž se skladují výbušniny. Hromosvod však lze doporučit majiteli každé nemovitosti, kteří při bouřce chtějí dobře spát.

Jímač, svod a uzemnění

Hromosvod se skládá ze tří prvků – jímače, svodu a uzemnění. Úkolem celého systému je zachytit výboj nad objektem a zabránit mu v kontaktu se samotnou budovou. Mějte na paměti, že každý objekt je jiný a vyžaduje tudíž i jinou konstrukci hromosvodu a třídu ochrany.

Jaký hromosvod?

Jímací soustavu je třeba zvolit na základě typu a velikosti střechy. Jímače je pak nutné instalovat v jejích nejvyšších bodech. Raději jich zvolte více než méně. Jeden jímač, byť umístěný v dostatečné výšce, ochrání jen určitou část střechy.

Montáž hromosvodu

Instalaci a montáž hromosvodu je na místě svěřit profesionálům (například z firmy Hromo elektro). Ti nejenže celý systém navrhnou, obstarají veškerý materiál, ale také zrealizují. Nebojí se prací ve výškách a odvedou i veškeré zemní práce. Zkrátka se můžete spolehnout, že odvedou stoprocentní práci.

Podobné články