Péče o zuby je péčí o tělo

Zní to možná nadneseně – vždyť se jedná jen o pár kousků dentinu a skloviny v puse. Dokud nás zuby nebolí, nebo maximálně řešíme vypadlý kus výplně, v širších souvislostech nás většinou ani nenapadne přemýšlet. Pravda, zuby sice mají, stejně jako většina dalších částí těla, svou primární-lokální funkci. V případě komplikací v dutině ústní je ale ve hře mnohem víc, než jen pouhé kousání. Komplexní přístup je proto i v tomto případě víc než na místě. Už jste slyšeli o celostní stomatologii? Pokud ne, je na čase to napravit.

Záněty

Začneme od jednoznačných dat. Tak třeba obyčejná gingivitida – vůbec nejčastější zánět v těle, onemocnění dásní, které se vyskytuje až u 80 % populace. Na počátku je hromadění plaku v dásňovém žlábku. To pokračuje zarudnutím, otokem a nakonec i krvácením při čistění běžným i mezizubním kartáčkem. Že vás trocha krve v umyvadle nerozhodí a zánětu dásní přisuzujete jen lokální důležitost? Omyl! Toxické látky produkované baketriemi na dásních velmi rychle pronikají do krevního řečiště a s ním do celého těla. I proto je „pouhá” gingivitida považována za problém u jedinců s oslabeným imunitním systémem nebo například pro těhotné ženy. Chronický zánět dásní pak škodí nám všem. Jak? Je to jednoduché – bakterie pronikající do cév výrazně zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění (více než sám mocný cholesterol) a také hladinu cukru v krvi.

A když zánět dásní nezkrotíme? Na řadu přichází těžší kalibr, dobře známá paradontóza, neboli neléčení chronický zánět, který má za následek degeneraci vazivového a kostního závěsného aparátu zubů (paradontinu). Při paradontóze může hnisající plocha dosáhnout až 10 cm2. A to už je pořádná zátěž pro imunitní systém. Zánětu dásní je tedy třeba věnovat pozornost co nejdříve, a pokud přeci jen dojde do pokročilé fáze, nejde ho ignorovat jako přechodný a pouze místní problém. Léčba paradontózy dnes už naštěští pokročila daleko, a stomatologům se daří před bakteriemi zachraňovat velkou část chrupu.

Ortodoncie

Je pro vás tenhle obor synonymem hlavně pro krásné a rovné zuby? I tady není radno komplexní přístup podceňovat. Správné postavení chrupu totiž nemá jen estetickou, ale i výrazně funkční roli. Pokud tedy správně nekoušeme, zaděláváme si na mnoho dalších problémů. V první řadě – postavení zubů určuje usazování plaku a dostupnost jeho čistění. K překrývajícím zubům se obyčejným kartáčkem jen tak nedostaneme, a tak u nich vzniká zvýšené riziko zubního kazu. Mezizubní kartáček je proto dnes už základní a nutnou součástí zubní hygieny.

Není to ale zdaleka jen o plaku. Skus, neboli okluze, hraje významnou roli i v zátěži čelistního kloubu a tlaku vyvíjeném na jednotlivé části chrupu. Správným vyartikulování okluze tak můžeme předejít nejen ulámaným a prasklým zubům, zánětům nervu způsobeným tlakem, ale i bolestem namáhané čelisti. Rovnátka jsou tedy rozhodně víc než pár drátku se zámečky, které nám zajistí hollywoodský úsměv. Moderní ortodoncie dokáže opravdu velké divy.

stomatologie

A co je tedy ta celostní stomatologie?

Předchozí řádky už ledacos naznačily. Jedná se o přístup stomatologa, který nevidí jen jeden problém, jeden zub, ale přemýšlí komplexně a v souvislostech celého těla a hlavně, pacientova stavu a situace.

Splynutí stomatologie s všeobecnou medicínou má v ČR velkou tradici, která je spojena s působením tzv. Pražské stomatologické školy. Ta se historicky snaží vést tuzemské stomatology k obecné pozornosti. Nezřídka se tak stává, že zubaři poukáží na řadu mnohdy vážných problémů v oblasti krku a hlavy, zmiňuje MUDr. Fulínová z kliniky Mediestetik, která klade právě na komplexní přístup k pacientovi velký důraz.

Na klinice Mediestetik k tomuto účelu slouží interní školicí systém, díky kterému mohou jednotliví stomatologové sdílet své zkušenosti nejen z vlastní práce, ale i napříč dalšími medicínskými obory.

Návrh náhledové fotografie: fotobanka Mediestetik

Podobné články