Plastová taška může posloužit roky, pokud do ní nakupujete opakovaně

Mohlo by se zdát, že stará dobrá igelitka dnes patří mezi retro ikony devadesátých let. Není to tak ale úplně pravda. Řada lidí a prodejců na ni stále nedá dopustit – na rozdíl od papírové tašky se totiž netrhá a pojme bez problémů i velké a těžké nákupy. Důležité je ale samozřejmě už v této fázi přemýšlet ekologicky – igelitové tašky nejsou věci na jedno použití. To si dobře uvědomují i renomovaní výrobci nabízející balící fólie, plastové obaly, ale i potravinové fólie.  Právě ti dnes v první linii apelují na svoje zákazníky, aby plastové obaly různého druhu používali opakovaně – přesně to je totiž posláním těchto praktických a „nesmrtelných“ pomocníků. 

Jak taková igelitová taška vlastně vzniká?

Na začátku všeho stojí plastová fólie. Ta se vyrábí na vyfukovacích strojích, které z PE granulátu vyfukují fólii a následně ji navíjejí do rolí. Tyto fólie bývají nejčastěji bílé a stejně tak bezbarvé, je ale možné zbarvit je do různých odstínů podle preferencí klienta. V případě, že chce mít klient reklamní tašky doplněné logem nebo jakýkoli jiným potiskem, přicházejí na řadu tzv. flexotiskové stroje. Zkušení distributoři přitom dokáží díky vysokým technickým parametrům a až osmibarevným technologiím nabídnout vysoce přesný tisk i barevné rozlišení.

Eko výroba

Na konci výrobního řetězce, tedy po vyfouknutí a natištění obyčejné nebo reklamní fólie, se tašky, ale také plastové sáčky a pytle, svařují. Záleží přitom na výrobci, jak širokou škálou svařovacích strojů disponuje a jaké alternativy nabízí. Rozsáhlým strojovým parkem se pyšní například česká firma Van Gillern, distributor igelitek pro řadu známých textilních i potravinářských řetězců. I tento výrobce razí osvětu, že kvalitní igelitka by měla lidem sloužit roky. Otevřený je ale i zelené alternativě, tedy výrobě ekologických tašek z recyklátu. Takové nevypouštějí žádné škodlivé látky a jsou plně recyklovatelné i rozložitelné. Pozornost věnuje i odpadu z takovéto výroby a využívá jej na výrobu odpadových pytlů. I v případě eko-tašek je samozřejmostí řada barevných provedení a tisku na míru.

Podobné články