Možná máte v šuplíku poklad a ani o tom nevíte

Nemusí to být jenom šuplík. Ony půdy, sklepy i staré byty po prarodičích uchovávají více pokladů, než si jen umíme představit. Podle odhadů odborníků se v českých domácnostech může ukrývat vzácný numismatický materiál v hodnotě až 40 miliard korun. Leží zde často i roky bez povšimnutí, protože jeho majitelé jednoduše nemají tušení, jak vzácný je. A protože hodnota starých mincí stále stoupá, není nadsázkou říci, že lze mít doma opravdový poklad. I vy tak můžete být jedním ze šťastlivců, jenž se zpravidla objeví tak jednou, dvakrát do roka, a díky odbornému posouzení svých „tajemných“ mincí zbohatnou.

Zajímá vás ocenění mincí? Než se vydáte za odborníky, kteří vám mohou poradit osobně, například každý první pátek v měsíci v Obecním domě Praze, se lze poradit s internetem. Zjistíte na něm minimálně to, zda je či není vaše mince vzácná. Pokud vzácná je, zde už je na místě osobní posouzení odborníkem. O hodnotě mince totiž rozhoduje celá škála parametrů. Je to ryzost kovu, rok vydání, vydané množství, ale i chyby v ražbě.  

Jste-li majiteli špičkových vzácných mincí, pravděpodobně jste je zdědili. I proto možná tušíte nějakou cenu. Pokud je mezi nimi stará mince ze zlata, máte velký předpoklad, že má určitou hodnotu. Právě v těchto situacích nejlépe poradí zkušení numismatici.

Kde se vzácné mince vzaly?

Drtivá většina z nich má zajímavý historický příběh. Její původní majitel mohl utíkat nebo být odsunut za hranice, mohl je v nepříznivém období někde zakopat s nadějí v jejich vyzvednutí, eventuálně je, jde-li o mladší mince, v období socialismu mohl vyměňovat za valuty. Jak uvádějí odborníci, v České republice proběhly dvě vlny exodu hodnotných sběratelských věcí, přičemž druhá vlna skončila počátkem 90. let. Teprve tehdy se k nám začaly některé mince vracet zpět. Samostatnou kapitolou je pak Slovensko. O slovenské mince a výkup zlata je totiž opravdu zájem a cena zlata závratně roste.

Co s vaším pokladem?

Patříte-li mezi šťastné a váš obsah šuplíku má skutečně nějakou hodnotu, nebojte se hodnotu mincí konzultovat. Neznamená to nutnost prodeje. Odborníci jsou vám schopni poradit, kdy je k tomu ta nejlepší doba a také, kam se obrátit. Díky konzultaci ale zjistíte, jak na tom se svými mincemi jste, a můžete si další kroky dobře naplánovat.

Podobné články