Respirátory a antigenní testy aneb jak se připravit na příchod další vlny pandemie

Po vánočních svátcích a silvestrovských oslavách to s pandemií vypadá hodně nadějně. Čísla nakažených utěšeně klesají, což spoustu lidí ukolébá v domnění, že vše je již za námi. Podle odborníků to ale spíše vypadá na ticho před bouří. Jak se tedy připravit na příchod další vlny pandemie?

Omikron za dveřmi

Nákaza virem delta se prohnala společností a zanechala za sebou nakažené i mrtvé. Bohužel je toto součást pandemie. Kdo mohl a chtěl, tak se nechal očkovat, což odborníci shledávají jako nutnost k tomu, abychom pandemii konečně porazili. Přestože situace v současné době vypadá hodně nadějně, ještě nemáme vyhráno. Za dveřmi již stojí nová vlna, tentokrát způsobená virem omikron. Jak se s ním vypořádáme, bude opět záležet na každém z nás.

Respirátory v hlavní roli

Stejně jako v předchozích vlnách tak i v té budoucí bude důležitou úlohu sehrávat respirátor, který primárně chrání toho, kdo ho nosí. Podle vládních nařízení je většinou povinné nosit respirátory s třídou ochrany FFP2, jež zachytí minimálně 92 % škodlivých látek. Patří sem také respirátory s označením KN95 a N95. Určitě je dobré je mít doma nakoupené do zásoby, aby byly stále po ruce. Můžete využít nabídku české firmy GOOD MASK, která je vyrábí.

Respirátory FFP2 se většinou prodávají jako skládací, dají se tedy pohodlně složit do kapsy. Správně nasazený respirátor dobře přiléhá k obličeji, přičemž jeho okraje musí co nejlépe kopírovat kontury tváře. Během nošení byste neměli na respirátor sahat.

Antigenní testy

Kromě respirátorů se oplatí mít v domácnosti i samotestovací antigenní testy, které slouží pro rychlé testování na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2. Díky jim lze odhalit infekční osobu, a zamezit tak dalšímu šíření viru.

Podobné články