Hutní materiály patří k nejžádanějším

Pokud si vezmete pod drobnohled hutní průmysl, zjistíte, že se v něm objevují jak letecké materiály, tak plast, hliník a nerezová ocel. Vše se dále zpracovává nejrůznějšími postupy.

Produkty se širokým využitím

Hutní výrobky objevíte u řemeslníků, domácích kutilů a ve výrobních firmách. Hodně se o ně zajímají požární ochrana, letectví a stavebnictví. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, protože všude se vyskytují desky, plechy, tyče a trubky nejrůznějších tvarů a rozměrů. Hliník se vyznačuje jednoduchým zpracováním, ale lepších vlastností dosahují jeho slitiny, kam se přidávají další prvky. Tímto způsobem se vylepšují jeho vlastnosti, zejména jde o vyšší pevnost, trvanlivost, lehkost, odolnost proti korozi, vysokou recyklovatelnost a snadnost zpracovávání. Další přednosti se odvíjejí od volby obsaženého slitinového prvku.

Různé druhy oceli

Ocel se dělí do několika druhů, které se od sebe odlišují odolností proti korozi, což je bráno jako specifický faktor. Jednotlivé nerezové jakosti se číslují, aby bylo rozeznatelné jejich použití. Ocel s dobrou kalitelností 1.4112 /440 B se dodává v tyčích. Jde o druh leštitelný, magnetický a martenzitický. Využití nachází pro výrobu nožů, břitů vah, hřídelí, chirurgických a dalších nástrojů.

1.4006 / 410 je oceňovaná pro svou kalitelnost, ale obtížněji se svařuje. Dodává se v tyčích, občas i v plechu, a to v žíhaném či zušlechtěném stavu QT650. Je určena pro hřídele a součásti se střední námahou. Leštitelná, magnetická a feritická 1.4016 / 430 je svařitelná a dodává se jak v leskle žíhaném stavu, tak v žíhaném. Nechybí v interiérovém vybavení v podobě nejrůznějších dekorací a příborů. 1.4104 / 430 F si dobře poradí s korozí na místech, kde se setkáte s vodou a párou. Tato magnetická, leštitelná a martenzitická ocel obsahuje síru. K nejčastějším použitím patří obrábění na automatech.

Podobné články