Jak vybrat nábytkové kování?

Interiér bez nábytku si dost dobře nejde představit. Přesto je nábytkové kování často to poslední, co při zařizování obytných prostor řešíme. Od pantů přes úchytky na kuchyňskou linku až po nábytkové kování BLUM musí být interiérové nábytkové kování funkční a kvalitní.

Nábytkové kování musí udržet třeba i těžké křídlo skříně, takže musí být dostatečně kvalitní. Nejvyšší životnost a odolnost má kovové kování, v případě úchytek na skříňky nebo zásuvky se ale nemusíte bát ani keramiky, plastu nebo skla. Viditelné kování, tedy již zmíněné úchytky, by měly vytvářet kontrast se skříňkou v pozadí.

Jak vybrat úchytky?

Viditelné nábytkové kování musí esteticky ladit se zbytkem místnosti. Jelikož se většinou vybírají až nakonec, můžete je přizpůsobit celkovému charakteru pokoje. Například pokoji zařízenému ve francouzskému stylu bude slušet zdobené kování, moderní interiér nejlépe doplní jednoduché kování bez ozdob a minimalistický design mohou podpořit velmi oblíbené retro úchytky. Obecně platí, že do místnosti, kde dominují jednoduché a prosté tvary, byste měli vybírat stejně prosté úchytky a naopak.

Nábytkové úchytky se dají rozdělit na klasické a tzv. knopky. Mezi klasické řadíme podlouhlé rukojeti přichycené ve dvou bodech, které se snadno otevírají a dá se na ně pověsit například utěrka nebo zástěra. Knopky mají většinou kulatý tvar a upevňují se jen jedním bodem. Nejčastěji se využívají u zásuvek, avšak nic nebrání ani jejich namontování na klasická dvířka skříněk.

Funkční nábytkové kování

U kování, které sice není vidět, ale plní nezanedbatelnou funkci, už sice estetická stránka není tak důležitá, ale to neznamená, že na výběru nezáleží. Existuje kování výklopné, závěsné, výsuvné a kapsové. Proč ale od nábytkového kování nechtít něco navíc? U šuplíků se hodí systém pomalých dojezdů, u skříněk zase plynulé uzavírání, které zabrání prudkým nárazům.

Podobné články