Kvalitní inzulínové jehly

Ve vyšším věku se s cukrovkou setkává poměrně vysoký počet pacientů. Onemocnět jí ale mohou i děti a mladiství. Jaké existují typy cukrovky a jak probíhá její léčba?

Příznaky cukrovky

O cukrovce se říká, že je civilizační nemocí. Může za ni blahobyt vyspělé společnosti. Lidé mají dostatek jídla a bohužel už méně pohybu. S tím souvisí nadváha a obezita a s nimi pak právě diabetes mellitus 2. typu. V tomto případě slinivka produkuje hormon inzulín, jenž pomáhá trávit cukry, ale tělo na něho nedokáže adekvátně reagovat. Pak dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, což je zásadní průvodní znak cukrovky.

Člověk se pak může cítit unaveně, má žízeň a zároveň více močí, dokonce může i zhubnout, aniž by se o to přímo snažil. Tytéž příznaky vykazuje také cukrovka 1. typu, která ale propuká zejména u dětí a mladistvých, ve starším věku jen ojediněle, protože se jedná o autoimunitní onemocnění.

Jak by měl vypadat jídelníček diabetika

Diabetická dieta je ve znamení omezení konzumace cukru. Je povolené jen určité množství sacharidů za den, které by měl diabetik dodržovat. Obvykle to znamená si jídlo odvažovat na váze. Strava by měla být bohatá na vlákninu, povolené je ne příliš sladké ovoce, zelenina dle chuti. Doporučené je jíst libové maso, zejména drůbeží a rybí, rostlinné tuky, celozrnné pečivo, ořechy a různá semínka. Samozřejmě vše v souladu s doporučeným množstvím, které stanoví ošetřující lékař.

Inzulinové jehly

Cukrovka 1. typu je léčena vždy jen s pomocí injekcí inzulinu. Slinivka břišní ho totiž v tomto případě vůbec netvoří. V současné době se nejčastěji používají inzulinová pera nebo pumpy. Bát se vpichu není třeba, protože inzulinové jehly jsou velmi ostré, jemné a krátké a vpich je sám o sobě nebolestivý. Naučit se s nimi pracovat je jednoduché a tuto dovednost si rychle osvojí každý diabetik závislý na inzulínu.

Podobné články