Insolvenční rejstřík, registr plátců DPH, co dalšího prověřit v případě nové spolupráce?

Než se pustíte do nové spolupráce s firmou nebo soukromým subjektem, je potřeba si co nejvíce ověřit, zda je daná spolupráce do budoucna spolehlivá a přínosná. Co vše si můžete zjistit? 

Hodnocení firem je nestranné

O atmosféře ve firmě, ale také o tom, jak se chová ke svým obchodním partnerům, si můžete hodně přečíst z hodnocení firem. Právě firemní zkušenosti jsou nestranné a slouží k tomu, aby se informace o dobře nebo špatně fungujících firmách dostaly na světlo světa. Toto hodnocení firem vyplňují nejen zaměstnanci, ale také lidé, kteří s daným subjektem spolupracují. Dobře si tak zjistíte, jak to vlastně ve firmě funguje. 

Insolvenční rejstřík

Tento rejstřík provozuje přímo Ministerstvo spravedlnosti a kdokoliv si v něm může přečíst, zda některá z firem, se kterou se chystají spolupracovat, není v insolvenci. Veřejně dostupné informace jsou přístupné odkudkoliv. Stačí jen mít internetové připojení. 

Registr plátců DPH

Registr plátců DPH je opět zcela bez poplatku, můžete do něj tedy bezpečně nahlédnout kdykoliv potřebujete. Dozvíte se v něm, zda daná firma dluží státu na DPH více než půl milionu korun, zda se zapojila do podezřelých obchodů, nebo zda jí stát neuznal nárok na odpočet DPH o více než půl milionu korun. 

Centrální evidence exekucí

Další užitečný nástroj pro všechny, kdo si přejí důvěřovat, ale také prověřovat. Centrální evidence exekucí je spravována Exekutorskou komorou. Pokud si přejete do evidence exekucí nahlédnout, budete platit 60 korun za každý subjekt, který si přejete ověřit. 

Ještě další prvek můžete prověřit. Každá firma má povinnost zveřejnit svou účetní závěrku nebo výroční zprávu, a to ve Sbírce listin u rejstříkového soudu. Přístup k těmto dokumentům je zdarma, a to v elektronické podobě. Z účetních výkazů si můžete zjistit, jak se dané společnosti vedlo v uplynulých letech.

Podobné články