Dovolená po severní Evropě. Příroda, nebo památky?

Už jste procestovali severní Evropu? Nedotčená příroda, nekonečné fjordy a krásné památky jsou o to působivější, že nepatří na přední příčky turistických cílů. Přesto mají co nabídnout. Vyrazte na poznávací zájezd Norsko nebo si prohlédněte jednu z pobaltských zemí – Estonsko.

Vyrazte do přírody

Pokud patříte mezi milovníky čisté přírody, dovolená Norsko je pro vás jasnou volbou. Ať už zamíříte do jakékoliv jeho části, nebudete litovat. Rozhodně byste ale neměli vynechat návštěvu alespoň jednoho fjordu, jde o nezapomenutelný zážitek. Jeden z nejpůsobivějších je Kjeragbolten, který se tyčí nad téměř kilometrovou propastí. Při dobrém počasí vás čeká pohádkový výhled.

Když budete mít náladu na výšlap, zamiřte na skálu Trolltunga. Sice vás čeká dvanáctikilometrová trasa s kilometrovým převýšením, ovšem čeká vás výhled na ledovcem pokryté vrcholky a jezero Ringedalsvatnet. Po cestě můžete najít příhodné místo na přespání a rozložit si tak výlet na víc dní.

Jedním z nejnavštěvovanějších fjordů je Geirngerfjord, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Můžete ho buď objet na trajektu nebo vyšlapat na jednu z místních vyhlídek.

Kouzlo památek

Pokud dáte přednost Estonsku, rozhodně nevynechávejte hlavní město Tallin. Zejména, pokud patříte mezi milovníky památek a gurmánských specialit. Prohlédněte si věž kostela sv. Olafa, zamiřte na hradní vrch Tompea a projděte se parkem Kadriorg.

Chcete si na dovolené skutečně odpočinout? Lázeňské město Pärnu na jihozápadě Estonska je proslulé svou bahenní léčbou, saunami i klasickými lázeňskými procedurami. A kdyby se vám přeci jen zastesklo po památkách, prohlédněte si Červenou věž, Tallinskou bránu či secesní vilu Ammende.

Když vás město omrzí, mezi přírodní Estonsko zajímavosti patří ostrov Hiiumaa. Zajímavým přírodním úkazem je skupina devíti impozantních kráterů v Kaali. Hrad Narva tyčící se nad stejnojmennou řekou je impozantní především v zimě, ale i v létě má své kouzlo.

Podobné články