Patenty

Máte v hlavě řadu nápadů a čekáte jen na ten pravý, který přinese vaší firmě slávu a bohatství? Víte ale vůbec, jak byste měli s takovým nápadem naložit a co byste měli udělat, aby vás někdo nepředběhl? Možná správně tušíte, že vynález je nutné nechat patentovat a udělat to co možná nejrychleji. Kde to udělat, jakým způsobem a kolik stojí ochranná známka?

Možná vás napadne otázka, proč je vlastně vynálezy vhodné patentovat. Patentování vynálezů je nezbytné zejména pro firmy, které si tím zajišťují svou konkurenceschopnost na českém i zahraničním trhu. Patentováním svých vynálezů si vybudují silnou pozici na trhu a také výhodu oproti konkurenci. Dalším plusem je, že se výrazně sníží riziko porušování práv.

Pokud chcete patent či patenty registrovat, musíte vyplnit patentovou přihlášku a tu odevzdat na příslušný Patentový úřad. Přihláška by měla mimo jiné obsahovat žádost o udělení patentu a popis vašeho vynálezu. Podat můžete národní patentovou přihlášku, která platí v daném konkrétním státě. Další možností je Evropská patentová přihláška, s níž můžete získat patent pro státy, které jsou členy Evropské patentové organizace. Po jeho udělení bude váš vynález chráněn opatřeními, která definuje a upravuje patentové právo.

Registrace ochranné známky je pro firmy neméně důležitou součástí vlastní ochrany. Pokud si jednou vytvoříte logo, které si vaši zákazníci zapamatují, je důležité si ho také náležitě chránit. Zamezíte tak konkurenčním firmám, aby získávaly klienty pomocí již proslaveného loga. Ochranná známka je také vhodným způsobem ochrany, pokud z firmy odchází jeden ze společníků a vzniká obava, že by mohl firmě konkurovat s použitím stávajícího názvu. Pro Českou republiku činí cena ochranné známky 9490,- Kč. V této ceně jsou zahrnuty také veškeré úřední poplatky.

Na českém trhu existuje řada firem, které vám mohou při žádosti o patent pomoci. Jednou z nich je také společnost eTuls, jež vám zajistí veškeré poradenství a pomoc v této problematice. Vy se tak můžete starat jen o to, aby byl váš nápad tím nejlepším.

Podobné články