Řekli byste do plastové palety, že je vlastně ekologičtější než ta dřevěná?

Plasty se v dopravě, skladování a v logistice obecně ukázaly být ekologičtější než jiné materiály, včetně dřeva, pokud budeme mluvit konkrétně o paletách. Plastové palety nad dřevěnými jednoznačně vítězí.

Výrobci dřevěných palet si poslední týdny a měsíce stěžují, že jejich produkce zdraží, protože není dřevo na výrobu. Trh má naštěstí alternativu, a dokonce lepší. Tou jsou plastové palety. Říkáte si, že to není dobrá rada, protože plastové palety jsou dražší? To je však jen velice krátkozraký pohled na cenu. Jejich pořizovací cena skutečně vyšší je, mají však výrazně delší životnost a nabízí další užitné vlastnosti, které ve výsledku dělají používání plastových palet levnějším. Pojďme si plastové palety a dřevěné palety srovnat podrobněji.

Životnost plastových palet je dělá rentabilnější

Při správné manipulaci s minimální údržbou vydrží plastové palety i několik let. Nemusíte se bát, že by byly neekologické. Jsou vyrobeny z recyklovaného plastu a po skončení své životnosti se opět 100% recyklují. Plastová paleta je téměř nezničitelná, i pokud jde o různé nepříznivé počasí či styk s agresivnějšími látkami. Nemusíme ji vyhazovat, ani pokud se ušpiní, protože se velice snadno a dokonale čistí.

Pevnost dřevěných palet je výrazně nižší. Jednodušeji se poškodí a opravují se jen teoreticky. V praxi se většinou vyřadí, protože se oprava nevyplatí. Dřevo je citlivé na počasí, ohrožují jej též různí biotičtí škůdci. V podstatě se po ušpinění nedají čistit. Kontaminované dřevěné palety se musí zlikvidovat.

Plastové palety jsou bezpečnější

Plastové palety bývají velice bezpečné pro manipulaci. Byly perfektně navrženy pro využití s manipulační technikou. Téměř nedochází k jejich poškození tak, že by z nich odlétávaly úlomky, už vůbec ne třísky či hřebíky, jak je tomu u dřevěných palet. Při těchto nehodách nedochází jen k poškození palety, ale u dřevěných může dojít i ke kontaminaci zboží zmíněnými úlomky.

Obrovským benefitem plastových palet je nízká hmotnost

Rozhodně nelze podceňovat nižší hmotnost plastových palet ve srovnání s dřevěnými. Ta umí firmám ušetřit obrovské náklady za dopravu. Nutnost vypravit méně kamionů znamená též menší uhlíkovou stopu způsobenou dopravou. S plastovými paletami se též snadněji manipuluje a zvyšuje se díky tomu i bezpečnost práce.

Kvalitní plastové palety vyrábí Schoeller Allibert

Specialistou na plastové palety, euro palety, ale i přepravky či kontejnery z plastu, je firma Schoeller Allibert. Plastové palety firma vyrábí ve třech třídách podle nosnosti, pro kterou jsou určeny.

Light plastové palety mají statickou nosnost 1000 kg a nejsou určeny do regálů. Hodí se pro export a import ze zámoří a naopak. Jde o palety pro lehčí aplikace s omezeným množstvím opakovaného použití. Hodí se i pro leteckou přepravu. Dají se stohovat a na rozdíl od dřevěných nemusí mít certifikaci potvrzující chemické ošetření (ta mívá navíc platnost pouhé 3 měsíce).

Medium plastové palety mají regálovou nosnost 500 kg a statickou 3500 kg. Hodí se pro středně těžké zatížení a dlouhodobé používání.

Heavy plastové palety mají regálovou nosnost 800 kg a statickou 4500 kg. Hodí se pro těžké aplikace obvykle do 1250 kg.

Díky svým skvělým vlastnostem je euro paleta Schoeller Allibert skutečným pojmem. Palety se vyrábí v několika základních rozměrech a jsou nepostradatelné v logistice, ve skladech, v obchodech, pro automobilový průmysl či pro leteckou dopravu.

Podobné články