Šetřím, šetříš, šetříme aneb jaké kroky pro to lze učinit v praxi

Šetření je životní disciplínou, která se v praxi vyhne jen málokomu. Vězte však, že se nemusí jednat pouze o asketické principy, které vaše peníze udrží v peněžence, ale naopak lze šetřit i tak, abyste sami neshledali pokles vašeho životního standardu. A co více, můžete tak svým dobrým příkladem i v tomto duchu vychovávat své děti.

Nápadů na to, jak lze šetřit, má jistě každý dost. Ale ruku na srdce: děláte také pro jejich realizaci maximum? Redukovat své výdaje lze poměrně snadno tehdy, když existuje mnoho slabých míst, kterými peníze zbytečně protékají. Šetří se však podstatně hůře, když není moc kde ubrat, protože domácnost se obecně vykazuje svým hospodárným přístupem. Lze ovšem vždy najít ještě nové možnosti, které mohou přinést kýžené řešení.

Důležité je si při této analýze uvědomit, že smyslem šetření není trápit se a živořit, ale zabránit nechtěným únikům peněz. Objevíte-li pak tyto únikové kanály, stačí se na ně pouze zaměřit. Dokážete tak omezit své výdaje, aniž byste museli zásadně klesat se svým dosavadním životním standardem.

Tipy, kde hledat místa, kterými vaše peníze zbytečně mizí

Jedná se o několik tipů a uvidíte, kolik z nich dokážete identifikovat u sebe samých.

  • Skutečně šetříte energiemi? Nesvítíte i v místnostech, kde momentálně nepobýváte, či máte nastavený termostat tak, aby v bytě nebyla zima, ale nebylo ani zbytečně teplo?
  • Máte pod kontrolou spotřebu vody? Preferujete sprchu před vanou a na vodovodních kohoutcích máte instalovaný perlátor, který tím, že do vody umožňuje přístup vzduchu, šetří její celkovou spotřebu?
  • Platíte-li hypotéku či půjčku, víte, že máte skutečně ten pro vás nejvýhodnější finanční produkt? Máte-li více finančních závazků, máte provedenou jejich konsolidaci do jediného produktu, čímž se zabrání duplicitním poplatkům?
  • Jsou vaše uzavřené pojistné a další smlouvy skutečně výhodné? Nemohli byste se stejným efektem platit u jiné instituce menší měsíční sumy?
  • Neztrácíte zbytečně peníze za poplatky za vedení osobního účtu?
  • Máte vhodně nastavený telefonní tarif? Dokážete více využívat bezplatné komunikační nástroje, jako je například WhatsApp či Viber?
  • Pořizujete určité zboží i z bazaru? U mnoha věcí totiž není prioritou jejich novota, ale praktičnost, která nemusí přeprodáním nic ztratit na své původní kvalitě.
  • Vedete si domácí účetnictví a plánujete větší výdaje s dostatečným předstihem?
  • Využíváte při stravování všechny suroviny, které máte doma a nic zbytečně nevyhazujete po době exspirace?
  • Nekupujete si vzájemně luxusní dárky, které často nemusí dojít takového ocenění, jaké u nich předpokládáte?
  • Sledujete tipy, jak lze ušetřit, ať již prostřednictvím internetu a odborných publikací, nebo pomocí osobních referencí rodinných příslušníků, přátel a známých?

Vychovejte si novou spořivou generaci

Dalším velmi často opomíjeným tipem jak šetřit, je zapojit do tohoto procesu vlastní děti. Tím samozřejmě není myšleno, aby byly jejich přirozené nároky jakkoliv kráceny, ale zároveň je zapotřebí vést je i ke zjištění, že peníze mají svou hodnotu a každá potřeba či dárek musí být zaplaceny. Přidělujte dětem kapesné, které jim však v případě, že jej utratí příliš brzy, nebudete dorovnávat. Seznámí se tak v praxi velmi rychle s existencí finančního stropu, což se jim v dalším životě bude jen hodit.

Nechte je na určité věci, které si přejí, alespoň částečně si naspořit samy. Vy jim potřebnou sumu, která k nákupu schází, můžete doplatit, avšak dítě si již tímto postupem samo začne vytvářet finanční disciplínu. A co více, můžete dítěti sami dát příležitost, aby vám navrhlo, jakými dalšími způsoby lze ušetřit, tak aby to nebylo sebemrskačské, ale přineslo to praktický efekt.

Vezměte to přes banku

Jedním z velice rychlých kroků, které můžete pro svou lepší finanční budoucnost udělat, je přenastavení vašich bankovních produktů. Jedná se například o nalezení možnosti, kde poskytují bankovní účet zdarma. Nově založený osobní účet vás však nemusí těšit jen tím, že nebude zatížen poplatky, ale často můžete získat i další výhody v podobě zvýhodněných podmínek pro založení spořicího účtu nebo zvýhodněných podmínek při sjednání půjčky či úvěru.

Většina bank si pak s veškerými starostmi spojenými s přechodem od jedné instituce ke druhé ráda poradí místo vás. Je to ostatně součást jejich práce. Především na našem trhu stále ještě relativně krátce působící nízkonákladové banky jsou v tomto ohledu ke svým stávajícím i budoucím klientům velmi vstřícné. Pouze na základě vaší plné moci jsou ochotny vše vyřídit za vás.

Šetřit může skutečně každý a málokdo může říci, že již vyčerpal veškeré možnosti. Stejně jako v celém životě platí i v případě šetření nutnost hledat stále nové cesty.

Podobné články