Chytré osvětlení i odpočty: Takové je moderní smart city

Inteligence vládne světem a ta umělá obzvlášť. Proto máme všechno chytré. Telefony, tablety, ovládání vozidel, domácnosti. A města. Ano, i ta jedou na provoz tzv. smart city.

Jak na chytré veřejné osvětlení?

Většina věcí se dnes dá řídit na dálku. Existují počítače, mobily, skrze programy a aplikace můžete sledovat jednotlivá zařízení a korigovat je. Technologie si ale poradí i samy. Umí vyhodnotit danou situaci a třeba utlumí svoji činnost, pokud vyhodnotí, že není nutné dodávat energii. Příkladem může být chytré veřejné osvětlení. V aplikaci si nastavíte intenzitu svitu každého LED svítidla. Ta se může lišit každou hodinu, čímž dosáhnete co nejlepší úspory. A jenom dodáme, že v těchto případech, které nesou prvky ekologie, lze získat až 100% dotaci z Národního plánu obnovy na LED veřejné osvětlení. Stejně tak lze mít přehled o hluku. S modulem statistiky provozu a hlukoměrem budete vědět, jak je ve vaší obci rušno. Pokud překročí nějaké hranice, můžete zvažovat o omezení provozu, stavbě protihlukové stěny a budete mít podklady pro svůj záměr.

Modul vzdáleného odpočtu elektroměrů usnadní odečty

Dalším příkladem, jak pomáhají chytré aplikace, je modul vzdáleného odpočtu elektroměrů. Ať se jedná o obecní nebo soukromé instalace (a platí to i pro vodoměry či plynoměry), můžete mít díky jednomu zařízení přehled o stavu a efektivnosti využívání energie. Lze takto předejít i nehodě, pokud v aplikaci uvidíte, že vodoměr najednou počítá nějak rychle, bude to signál, že někde teče voda, protože někdo nezavřel vodu nebo prasklo potrubí. V tomto případě je chytré instalovat modul i ve starších budovách, kde je riziko poškození větší. Ptáte se, kde najdete tyto technologie? U společnosti EL-MIK, která funguje na trhu již od roku 1994 a její specializací byly především obecní rozhlasy. Dnes se zabývá spoustou oblastí ve sféře chytrých technologií.

Podobné články