iPad Air 2: Proč je lepší než jeho předchůdce iPad Air?

Když se na světovém trhu objevil první Apple iPad, stal se revoluční ikonou udávající nový směr ve světě tabletů. A tento titul si udržují všechny generace iPadů. Velké oblíbenosti se mezi běžnými i náročnými uživateli těší moderní iPad Air 2, který v porovnání s předchůdcem iPad Air přinesl pokrokové funkce a hardwarová vylepšení. V následujících řádcích vám představíme druhou generaci řady Air.

Produkty kalifornského gigantu Apple jsou plné emocí. Někteří zákazníci preferují značku, jiní si potrpí na poutavém a nápaditém designu a někteří nedají dopustit na odladěný operační systém a vysoký výkon zařízení. V době svého vydání stejnou vlnu chtíče vyvolal iPad Air 2.

Technické parametry

Velikost konstrukce činí 240 x 169,5 mm a tloušťka je pouhých 6,1 mm. Dominantou je 9,7 palcový displej TFT IPS s rozlišením 2 048 x 1 536 pixelů. Fotoaparát se pyšní rozlišením 8 Mpx a umožňuje natáčení videa v rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů pro 30 fps. Vysoký výkon slibuje operační paměť RAM o velikosti 2 GB a propracovaný tříjádrový procesor Apple A8X.

Apple iPad Air 2 je k dostání ve třech variantách, jež se liší velikostí vnitřní paměti. V nabídce je 16, 64 a 128 GB, přičemž byla vypuštěna verze s 32GB vnitřním úložištěm. Stejně jako ostatní zařízení jablíčkové společnosti, ani tablet iPad Air 2 nepodporuje paměťové karty.

Operační systém iOS 8 slibuje intuitivní ovládání a přívětivé prostředí. Samozřejmostí je vestavěná GPS, Apple Mapy a elektronický kompas. Nenahraditelnou součástí je baterie s kapacitou 7 340 mAh.

195514

Balení

Zařízení je uschováno v minimalistické krabičce, která koresponduje s velikostí tabletu. V balení se nachází iPad Air 2, nabíjecí adaptér, USB-lightning kabel, stručný návod a samolepky s notoricky známým logem společnosti Apple.

Design a konstrukce

Nejprve se zaměříme na estetickou stránku. Propracovaným hliníkovým tělem, precizním zpracováním a pevnou konstrukcí se vyznačoval už iPad Air. Na první pohled je iPad Air 2 od svého předchůdce nerozeznatelný, neboť stejné jsou i rozměrové parametry kromě hloubky. Šířka a výška je u obou modelů totožná, nicméně iPad Air 2 je o 1,4 mm tenčí. Zlepšení nastalo také u hmotnosti, přičemž váha je u nástupce iPad Air o 25 gramů nižší a činí celkem 444 gramů.

Novinkou iPadu Air 2, kterou okem nespatříte, je přítomnost senzoru otisku prstů. Tuto technologii Apple pojmenoval jako TouchID. Nad 9,7 palcovým displejem se nachází FaceTimeHD kamera disponující rozlišením 1,2 Mpx a senzorem okolního světla. Jakmile přístroj otočíte na druhou stranu, pozornost si získá nadčasový hliník, který je pro iPady charakteristický. Dominantou zad je logo nakousnutého jablíčka a nenápadný fotoaparát s rozlišením 8 Mpx. Nevýhodou však je, že fotoaparát opět nenabízí přisvícení.


Zdroj: Datart

Displej

Retina displej o velikosti 9,7 palců má rozlišení 2 048 x 1 536 pixelů a jemnost činí 264 bodů na palec. Chloubou je perfektní barevné zpracování z různých pozorovacích úhlů. Třešničkou na dortu je vylepšená antireflexní vrstva, která minimalizuje nechtěné odrazy. Displej modelu Apple iPad Air 2 je v porovnání s předchozí generací propracovanější a změny jsou znát ihned po rozsvícení displeje. Nemusíte se obávat ani zklamání na přímém slunci, jelikož vše je na displeji příjemně viditelné. Spokojená bude i nejnáročnější klientela.

Baterie

První verze iPad Air byla osazena baterií 8 827 mAh, kdežto nový model musel přistoupit ke slabší baterii kvůli ztenčení konstrukce. Součástí iPadu Air 2 je baterie s kapacitou 7 340 mAh. Ačkoliv je kapacita nižší, výdržnost je totožná, protože Apple nasadil úspornější procesor a zajistil další úsporná opatření.

Tip: Podívejte se i na velké srovnání
srovnani

Hardware

Inovací se dočkal také hardware. iPad Air 2 v sobě ukrývá tříjádrový procesor Apple A8X s frekvencí 1,5 GHz a 64 bitovou architekturou. Nechybí grafický akcelerátor a nezávislý pohybový koprocesor Apple M8. Samozřejmostí je operační paměť RAM o velikosti 2 GB.

Pakliže sáhnete po základní 16GB verzi, musíte počítat s tím, že k vlastnímu upotřebení využijete jen 10,9 GB volné paměti. Než koupíte konkrétní velikost iPadu, ujasněte si, k jakému účelu budete tablet využívat.

Fotoaparát

První varianta iPad Air fotila 5 Mpx fotoaparátem. Kdežto následovník si polepšil a získal 8 Mpx fotoaparát s clonovým číslem 2,4. Chybí přisvícení, což je drobná nevýhoda. Můžete prostřednictvím fotoaparátu pořídit panorama i slow-motion videa. Na první pohled jsou fotografie pořízené přes iPad Air 2 kvalitnější. Natočíte také FullHD video s 30 snímky za vteřinu.

Závěrem bychom měli podotknout, že Apple iPad Air 2 je propracovanější a vybavenější verzí. Není divu, že má na tuzemském trhu takový ohlas.

Podobné články