Na co myslet před založením e-shopu

Před založením jakéhokoliv e-shopu je nutné dopodrobna promyslet strategický business plán.  Jeho součástí je volba vhodných produktů, zaměření se na zákazníka, finanční odhad nákladů a v neposlední řadě forma samotného e-shopu.  Pojďme se tedy podrobněji podívat na jednotlivé kategorie.

Produkt

V první řadě je potřeba se rozhodnout, jaké zboží budete nabízet. Toužíte se zaměřit na exkluzivní zboží, diskont, či zboží střední třídy? V každé z jmenovaných oblastí, je nutná analýza nabídky a poptávky na českém, popřípadě zahraničním trhu.

Zákazník

Zákazník se stává středobodem vašeho zájmu. Je důležité se do zákazníka vžít a položit si otázku, proč by měl zákazník kupovat právě tento produkt a proč právě od vás. Další fází, kterou není radno opomíjet, je zaměření se na to, aby se zákazník rád vracel a stal se stálým klientem.

Finanční odhad nákladů

Zde je nutno ujasnit si, zda je pro vás výhodnější e-shop zakoupit či pronajmout. Dále je nutné počítat s náklady na zakoupení produktu, které často představují nejvyšší položku, jelikož je nutné mít zboží na skladě. Pokud plánujete rozjezd většího internetového obchodu, tak je důležité zamyslet se nad náklady na personál a popřípadě i nad pronájmem skladových prostor. Čekají vás také náklady na balení a logistiku produktů, následují náklady na reklamace. Dále započítáme provozní režii e-shopu. Nesmíme opomenout náklady na reklamu.

Výběr e-shopu

Je obtížné orientovat se v poměrně velké nabídce firem, které se provozem a tvorbou e-shopu zabývají. Chcete-li ušetřit nejen peníze, ale i zbytečné starosti, podívejte se na nabídku společnosti Shoptet.cz. Naleznete zde řešení, které vám umožní mít vlastní e-shop zdarma, anebo za výhodný měsíční pronájem. Pronájem e-shopu znamená, že vám odpadne velká počáteční investice.  Také samotná tvorba webu na základě šablon a skládání jednotlivých modulů je velmi snadná, stejně jako jeho následná administrace. A jakmile si vlastní e-shop vytvoříte, máte měsíc zdarma na jeho otestování.  Můžete se tedy svobodně rozhodnout, zda vám tento styl podnikání online vůbec vyhovuje.

Podobné články