Jizerské hory mají nejtemnější místo v republice

Návštěvníci milují horské lokality, kde si užijí dostatek zábavy po celý rok. Jizerským horám nechybí mnoho tras pro cyklisty a turisty, ale ani pro běžkaře. V oblasti naleznete také významné turistické cíle, které rozhodně stojí za návštěvu. 

Tmavá obloha v Jizerkách

Jizerská oblast tmavé oblohy se považuje za nejtemnější místo v České republice a leží v takřka neobydlené oblasti. Jde o oblast nejhustší tmy u nás a zůstane tak i zachována vzhledem k ochraně temné oblohy, která vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie v roce 2009. Rezervace tmy má za úkol rozšiřovat informace o nočním životním prostředí, klade důraz na tmavé nebe a chrání před světelným znečištěním. Zajistili jste si ubytování Jizerské hory alespoň přes noc? Potom se v období okolo jarní rovnodennosti vydejte pozorovat hvězdokupu Plejády. Zvláštní astronomický jev souvisí s dobrými světelnými podmínkami bez světelného znečištění. Po západu Slunce a po konci soumraku ztmavne nebe a objeví se mlhavý kužel proti hvězdnému pozadí. 

Osada Jizerka s muzeem

Kdo miluje zajímavé trasy, určitě by si měl zvolit jako výchozí bod známou sklářskou osadu Jizerka, kterou najdete v údolí říčky Jizerky, pod kopcem Bukovcem. V každém ročním období se pro vás najde útulná chata Jizerské hory, kde můžete přespávat a věnovat se své aktivní zábavě a poznávání okolí. Tato obec je nejvýše položenou v naší republice a první zmínka se pojí s rokem 1539. původně šlo o sídlo lovců zpěvných ptáků, později zde přebývali dřevorubci a sběrači drahých kamenů. Střed osady zdobí kamenná pyramida upomínající sklářskou huť. Ve staré škole sídlí muzeum s expozicemi zaměřenými na přírodní bohatství a historii. Protéká tudy Safírový potok, jehož sláva se týká nalézání nejrůznějších drahokamů. Vaši pozornost upoutají chalupy horského typu, ze dřeva a s dekoracemi.

Podobné články