Selhání ledvin u kočky. Jak na to?

Selhání ledvin je zdravotní problém, jež trápí zejména starší kočky, neboť je většinou následkem přirozeného procesu stárnutí. Pokud však na to přijdete včas a budete spolupracovat s veterinářem, zajistěte kočce mnoho měsíců spokojeného života.

K poškozování buněk, které v ledvinách filtrují krev a odvádějí do moče jedovaté zplodiny látkové výměny, dochází během obyčejného procesu stárnutí. Jelikož poškozených buněk časem přibývá, ledviny nakonec „selhávají“ – přestávají plnit svoji funkci a filtrovat jedovaté látky. Ty pak zůstávají v krvi a způsobují celkovou intoxikaci organismu zvířete. 

Vrozené vady, bakteriální a virové infekce, nádory, otravy můžou zhoršit průběh onemocnění. K náhlému selhání ledvin občas dochází v důsledku srdečních onemocnění nebo ucpání močovodů. V těchto případech se musí reagovat opravdu bleskově. Pokud zvládnete akutní situaci, nemusíte se již tolik bát chronického stavu: kočička bude žít, samozřejmě za podmínky, že veterinář nasadí jí určité léky. 

Selhání ledvin se neprojevuje nějak výrazně. O jednoznačném výsledku lze proto mluvit jen po krevních testech a vyšetření moči. V pokročilejších stadiích kočka více pije, ztrácí na váze, mívá zhoršenou kvalitu srsti a různé zažívací potíže. Dlouhodobé problémy s ledvinami vedou k dehydrataci, žaludečním vředům, tvorbě močových kamenů a chudokrevnosti. To všechno lze léčit pomoci příslušných léků a infuzí. 

Nejdůležitějším úkolem majitele je zajistit kočce správný režim a dietu. Speciální krmivo, které se kupuje většinou přímo od veterináře, má zvýšený obsah vitamínů a minerálních látek. Léčená kočka nesmí dostávat žádné pamlsky nebo zbytky jídel, protože by to nepříznivě ovlivňovalo výsledky diety, ale musí mít dostatek čisté vody, neboť žízeň způsobuje rychlé zhoršení zdravotního stavu. Je dobře taky pravidelně podávat kočce s jídlem gelový sorbent, který pomůže průběžně odvádět z těla toxické látky a zbytky léčiv. Perfektně to zvládá veterinární přípravek EnteroZOO. Pamatujte si ovšem, že sorbent je nutné podávat s odstupem od podání předepsaných léků. 

EnteroZOO nemá chuť ani zápach, díky čemuž to lze podávat bez problémů i v případě, že zvíře není při chuti. Tento sorbent je tvořený vodou a polymerní křemičitou sloučeninou, takže je zcela bezpečný pro koťata, březí kočky a starší zvířata s vážnějšími onemocněními. Může být efektivní taky proto, že napomáhá růstu normální mikroflóry a podporuje obnovu střevní imunity.

Podobné články